Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta po ndjek me shumë shqetësim dhe vëmendje kontrollin e beftë tatimor, që po ushtrohet sot ndaj mediave të pavarura Syri.net dhe Syri TV. Me shpresën se ky kontroll hetimor të mos ketë prapavijë politike, Presidenti Meta thekson se çdo goditje...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti dje në një takim një grup të moshuarish. Gjatë bashkëbisedimit me ta, Presidenti Meta theksoi domosdoshmërinë që shoqëria jonë, në shembullin e Shenjtores Nënë Tereza, të kujdeset me më shumë dashuri...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta niset sot për një vizitë zyrtare dy ditore në Estoni, me ftesë të Presidentes të Republikës së Estonisë, Sh.S.Znj. Kersti Kaljulaid. Gjatë kësaj vizite, Presidenti Meta do të takohet edhe me Kryetarin e Parlamentit të Estonisë, Z. Henn...

Sari Salltëk, Krujë Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë në festimet e Ditës së Ashures, që u zhvilluan në Teqenë bektashiane të Sari Salltëkut. Të pranishëm ishin edhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Baba Edmond Brahimaj, klerikë të lartë si dhe...

Krujë Gazetari: Për Festën e Ashures, një mesazh? Presidenti Meta: Është një ditë e mrekullueshme, sepse lidhet edhe me Ditën Botërore të Turizmit. Dhe ku ka një vend më të përsosur dhe në harmoni, sa i takon turizmit natyror, turizmit historik dhe turizmit kulturor të besimeve se...

REPUBLIKA E SHQIPËRISË INSTITUCIONI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS   NJOFTIM   PËR RISHPALLJEN E PROCEDURAVE TË APLIKIMIT PËR PLOTËSIMIN E VENDIT VAKANT GJYQTAR NË GJYKATËN KUSHTETUESE “VAKANCË E PARAKOHSHME”   Presidenti i Republikës, pasi u njoh me njoftimin nr.530 prot, datë 26.09.2019 të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe Vendimin...

Në kuadër të nismës së ndërmarrë “U’ jam Arbëresh!”, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta vlerësoit sot gjatë një ceremonie solemne klerikun, gjuhëtarin dhe atdhetarin e shquar arbëresh, At Antonio Belushin me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza”. Kreu i Shtetit i akordoi këtë titull...