Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile” themeluesin dhe Presidentin e Nderit të shoqatës “ASED” (Action de Soutien a l’Enfance Domunie) me seli në Gjenevë, z. Jean-Luc Nicollier, i cili përmes veprimtarisë së saj humanitare, u ka ardhur...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta në zbatim të nenit 84 të Kushtetutës, pika 4, ka miratuar kërkesën e Kuvendit të Shqipërisë për hyrjen në fuqi menjëherë të projektligjit “Për Eurobondin, që do të emetohet nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e përjashtimeve nga...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Martir i Demokracisë” të dënuarin politik dhe veprimtarin e spikatur për demokraci dhe të drejtat e njeriut, Isahak Toros Shahnaian (pas vdekjes). Kreu i Shtetit i akordoi këtë Titull me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për shpirtin e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite, Dr. Sheikh Abdullatif Bin Abdul Aziz Bin Abdul Rahman Al-Asheik. Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira dhe të bashkëpunimit midis dy vendeve tona dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” studiuesin e shquar nga Kosova, Prof.Dr. Eqrem Zenelaj: “Në vlerësim të kontributeve të pakursyera në fushën e studimeve dhe botimeve për pasqyrimin e historisë së popullit shqiptar dhe prejardhjen tonë iliro-pellazge....

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në takim Zëvendëskryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës së Republikës së Kosovës, Sh.S.Znj. Donika Gërvalla. Presidenti Meta e uroi Ministren Gërvalla për detyrën e rëndësishme, që ushtron në Qeverinë e Kosovës, në këto momente...

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi arsimtarin Ymer Distafa (pas vdekjes) me Titullin “Naim Frashëri”, me motivacionin: “Në vlerësim të përkushtimit të jashtëzakonshëm për zhdukjen e analfabetizmit dhe konsolidimin e arsimit shqiptar, pas çlirimit të vendit. Në...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim të përzemërt Kryetarin e Shoqatës së Miqësisë Austri-Shqipëri, Ambasadorin Arno Riedel dhe përfaqësues të kësaj shoqate. Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve, miqësinë e fortë tradicionale mes popujve tanë dhe mbështetjen...