Lajme

Palermo, Itali Presidenti Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një vizitë në Universitetin e Palermos ku u prit nga Rektori i tij, Profesor Massimo Midiri si dhe nga pedagogë të shquar të këtij institucioni të lartë arsimor. Kreu i Shtetit vlerësoi faktin që kishte nderin dhe kënaqësinë e...

Palermo, Itali Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u prit sot me ceremoni zyrtare, në Pallatin Qeveritar, nga Presidenti i Rajonit të Siçilisë, z. Nello Musumeci. Gjatë takimit të ngrohtë, Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht të shkëlqyera dhe strategjike mes Shqipërisë dhe Italisë, duke vënë...

Palermo, Itali Presidenti Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta gjatë vizitës zyrtare në Rajonin e Siçilisë u prit në një takim tepër miqësor nga Kryetari i Bashkisë së Palermos, z. Leoluca Orlando, në zyrën e tij në Pallatin e Shqiponjave. Në këtë takim, Presidenti Meta vuri në dukje se...

Palermo, Itali Presidenti Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u prit sot me një ceremoni zyrtare në Pallatin Mbretëror të Palermos nga Presidenti i Asamblesë Rajonale të Siçilisë, z. Gianfranco Miccichè. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht të shkëlqyera dhe strategjike mes Shqipërisë dhe Italisë, duke theksuar domosdoshmërinë e thellimit...

Romë, Itali Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti Konferencën Ndërkombëtare “Rrugë të reja për t’u përkujdesuar – Bota pas Pandemisë së COVID-19, multilaterizmi për një të ardhme më të mirë”, që po zhvillohet në Romë, e organizuar nga Këshilli i Koorporatës Europiane...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi mjeshtrin e akrobacisë shqiptare, Ali Xhixhën (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për kontributin e çmuar në themelimin e akrobacisë në cirkun shqiptar. Me mjeshtërinë dhe pasionin e tij i dha vlera...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një takim miqësor me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Popullore të Kinës, Sh.T.Z. Wang YI. Presidenti Meta vlerësoi miqësinë tradicionale dhe marrëdhëniet mes dy vendeve dhe popujve, si dhe shprehu dëshirën për t’i forcuar edhe më...

Në zyrat e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Sh.T Z. Ilir Meta u mbajt sot seanca e radhës së dhurimit të gjakut, në kuadër të nismës së ndërmarrë nga Kreu i Shtetit "Aleanca për Dhurimin e Gjakut". Presidenti...