Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi artistin, muzikologun, kompozitorin dhe pedagogun e shquar Gjovalin Lazri me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, me motivacionin: “Në vlerësim të talentit të spikatur muzikor, të mjeshtërisë së lartë të interpretimit si violinçelist, si dhe me mirënjohje për...

Çorovodë, Skrapar Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vizitoi sot Skraparin, ku vlerësoi me Dekoratën e lartë "Nderi i Kombit” këngëtarin e shquar Demir Zyko (pas vdekjes), me motivacioni: “Për vlerat e spikatura si këngëtar me zë të artë i polifonisë me iso të Toskërisë. Me...

Lidhur me pyetjen se çdo të ndodhë me Gjykatën Kushtetuese pas raportit përfundimtar të Komisionit të Venecias, dua të konfirmoj vendosmërinë e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta për të zbatuar me përkushtim dhe transparencë të plotë rekomandimet e Komisionit të Venecias për zhbllokimin e...

Shpreh keqardhjen që në shkrimin “Tiranë: Funksionimi i Gjykatës Kushtetutese në rend të ditës” me autore kolegen e respektuar Ani Ruci për “DW”, datë 23 qershor 2020, nuk gjejnë vend konstatimet e qarta dhe rekomandimet specifike që Komisioni i Venecias ka bërë mbi procesin e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi etnomuzikologun, kompozitorin dhe pedagogun e shquar Ramadan Sokoli (pas vdekjes) me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje si themelues i etnomuzikologjisë shqiptare, muzikolog, kompozitor e pedagog. Vepra e tij studimore e...

I. Komisioni i Venecias konfirmoi qartë se shkaku i përplasjes institucionale midis Kuvendit dhe Presidentit të Republikës ishin veprimet antiligjore të ish-Kryetarit të KED-se dhe veçanërisht të mënyrës së dërgimit të listave prej tij. Opinioni qartëson pa asnjë ekuivok se përgjegjësia individuale e ish-Kryetarit të KED,...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot homazhe në Muzeun Historik Kombëtar për ndarjen nga jeta të letrarit, shkrimtarit, arkeologut, politikanit dhe eruditit të shquar shqiptar Moikom Zeqo. Pasi vendosi një kurorë me lule dhe la shënimin e Tij në Librin e Zisë, duke u...