Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë sot në ceremoninë e Inaugurimit dhe Bekimit të bustit të Papa Shën Gjon Palit II, në mjediset e Universitetit Katolik “Zoja e Këshillit të Mirë”. Ambasada Polake në Tiranë, nën kujdesin e Ambasadorit Karol Bachura dhe Presidentit të...

Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta u dorëzoi sot dekretet e emërimit rektorëve të universiteteve publike, të shpallur fitues nga zgjedhjet e 30 korrikut. Sot në Presidencë u organizua ceremonia e posaçme, ku 12 rektorë, morën zyrtarisht detyrën. Rektorët e rinj do të drejtojnë për katër...

Frashër, Përmet Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë pune në Frashër të Përmetit, për të vlerësuar dhe nderuar me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”, më të lartën në Republikën e Shqipërisë, tre atdhetarët e mëdhenj të kombit shqiptar, vëllezërit Abdyl, Naim dhe Sami...

Derviçan, Dropull Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një vizite pune në Derviçan të Bashkisë Dropull, ku vlerësoi tre personalitete të minoritetit etnik grek, me kontribute të shquar për sportin shqiptar. Fillimisht Kreu i Shtetit u prit nga autoritetet vendore, përfaqësues politikë, dhe dhjetëra banorë të...

Tepelenë Në kuadër të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë pune në Bashkinë e Tepelenës, ku vlerësoi tetë atdhetarë të spikatur të kësaj krahine, me kontribut të shquar në mbrojtjen e interesave kombëtare, Pavarësisë dhe tërësisë territoriale...

Finalizimi i Marrëveshjes për formimin e Qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut është një tjetër hap pozitiv për forcimin e institucioneve demokratike dhe përparimin e reformave. Rritja e përfaqësimit të faktorit shqiptar në qeverisje, përfshirë dhe mundësinë e Kryeministrit shqiptar në të ardhmen, është tregues...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me rastin e 76-vjetorit të lindjes, ish-Presidentin e Republikës, Prof.Dr. Rexhep Meidani, me Dekoratën më të lartë, atë të “Flamurit Kombëtar”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje ndaj përgjegjësisë së lartë shtetërore dhe atdhetare të...

Ditët e fundit të gjithë jemi tronditur nga situata e jashtëzakonshme humanitare që u krijua në Kakavijë, ku mijëra emigrantë dhe shtetas shqiptarë, fëmijë e të moshuar, u lanë me ditë të tëra të braktisur dhe në kushte tejet të vështira. Kam qenë gjithmonë dhe vazhdoj...

Pilur, Himarë Në vijim të vizitës së Tij në Pilur të Himarës, Presidenti i Republikës vlerësoi tre nga emblemat e polifonisë shqiptarë, këngëtarë të grupit polifonik "Bejkë e bardhë". Në ceremoninë solemne të organizuar në sheshin kryesor të Pilurit, ku merrnin pjesë Kryetari i Bashkisë së Himarës,...