Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi sot nëpërmjet një ceremonie solemne atdhetarin humanist, zotin Skënder Përpepaj me Dekoratën “Nënë Tereza”, me motivacionin: “Në vlerësim të punës për ruajtjen e gjuhës, kulturës e traditave atdhetare në diasporë; ndihmën e pakursyer për njerëzit dhe vendlindjen e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta ka pranuar sot dorëheqjen e z. Bahri Shaqiri nga detyra e Këshilltarit për Çështjet e Sigurisë Kombëtare, për shkak të angazhimeve të tij në të ardhmen, që nuk përputhen me këtë detyrë tepër të rëndësishme. Presidenti Meta ka emëruar Këshilltar...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne futbollistë të ekipit “KF Tirana” (17 Nëntori), të cilët falë talentit dhe profesionalizmit të tyre u dalluan jo vetëm në skuadrën kampione të kryeqytetit, por dhanë kontribute të paharrueshme edhe në...

Presidenti Meta: Ishte kënaqësi për të hapur siparin e shumë aktiviteteve në kuadër të pranimit të polifonisë sonë në UNESCO këtu në Bylis, në këtë vend të jashtëzakonshëm, në këtë kulm të qytetërimit ilir,  që na bën krenar të gjithëve, ashtu si dhe vetë polifonia. Polifonia është një...

Bylis, Mallakastër Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne të organizuar në qytetin antik të Bylisit, dy artistë të shquar të polifonisë shqiptare. Kreu i Shtetit dekoroi me Titullin "Mjeshtër i Madh” zotin Guri Rrokaj “Për talentin e spikatur...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremoni solemne, disa nga sportistet më të shquara shqiptare, të cilat me talentin dhe profesionalizmin e tyre janë dalluar në sportin e qitjes, duke arritur rezultate të larta, si dhe duke lartësuar jo vetëm...