Lajme

Me rastin e 76-vjetorit të krijimit të Shkollës së Mesme Ushtarake “Skënderbej”, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi Shoqatën Kombëtare “Skënderbegasi” me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për merita dhe punën e veçantë në ruajtjen dhe zhvillimin...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me një ceremonie solemne, klerikun atdhetar Mulla Vehbi Feratin (pas vdekjes) me Titullin e lartë “Naim Frashëri”: “Për kontributin e tij të shquar në përhapjen e besimit fetar, kulturës, gjuhës shqipe, si dhe pajtimin social të shumë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot mjekun e shquar, z. Pandeli Çina me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për kontributet e tij të vyera si mjek kardiolog, pedagog dhe shkencëtar i spikatur në fushën e mjekësisë. Me...

TË MBROJMË ZGJEDHJET, TË MBROJMË PLURALIZMIN, TË MBROJMË DEMOKRACINË! DENONCO KRIMIN ZGJEDHOR në: www.president.al ose www.president.al/denonco/ Të nderuar qytetarë, Nga sot na ndajnë vetëm 30 ditë nga dita e mbajtjes së zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit 2021. Për këtë arsye dua të ndaj me Ju nismën time “DENONCO...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me anë të një ceremonie solemne, dy alpinistë të shquar, mësues të palodhur të gjeneratave të reja me vlerat më të mira sportive. Presidenti i Republikës i akordoi Titullin “Mjeshtër i Madh” zotit Përparim Laçi “Në shenjë...

E nderuar Zonja Presidente, Me rastin e kremtimit të dyqind vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Republikës Helenike, kam kënaqësinë të shpreh, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, urimet më të përzemërta e miqësore për popullin mik e fqinj grek dhe për...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta i akordoi sot Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributit të gjithanshëm në ruajtjen dhe promovimin e frymës së harmonisë, mirëkuptimit e bashkëjetesës midis feve në Shqipëri. Për mesazhet e...

Me rastin e Festës së Sulltan Nevruzit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vizitoi sot Selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore të Bektashizmit, ku u mikprit nga Kryegjyshi Botëror Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe klerikë të tjerë bektashinj. Në këtë ditë të shenjtë, Presidenti i Republikës...