Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne personalitete të spikatura të artit, kulturës dhe traditave të Krujës. Me Titullin “Mjeshtër i Madh” Presidenti Meta dekoroi Grupin Karakteristik të "Pleqve të Krujës", me motivacionin: "Për kontributin e shquar në ruajtjen...

Në kuadër të nismës së ndërmarrë prej Tij, “Aleanca për Dhurimin e Gjakut”, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ishte sot i pranishëm, në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në Laprakë, për të ndjekur nga afër seancën e radhës të dhurimit vullnetar të gjakut të...

Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne tre piktorë të shquar shqiptarë. Presidenti Meta i akordoi Titullin “Mjeshtër i Madh” zotit Buron Kaceli “Për kontributin e pamohueshëm në jetën artistike dhe kulturore të vendit, si një ndër artistët e...

Shkodër Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta përkujtoi sot 30-vjetorin e ngjarjeve të 2 prillit 1991 në Shkodër, ku gjatë protestave paqësore dhe demokratike, pas zgjedhjeve të para pluraliste, humbën jetën tragjikisht katër Martirët e Demokracisë, Arben Broci, Bujar Bishanaku, Nazmi Kryeziu e Besnik Ceka dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi filologun dhe intelektualin e njohur kuksian, zotin Shefqet Hoxha me Titullin “Mjeshtër i Madh”, me motivacionin: “Qëmtues i thellë i traditave etnokulturore në krahinat e Kukësit; studiues i mprehtë i tyre të botuara në dymbëdhjetë vëllime, që do...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, priti me kërkesë të tyre një përfaqësi të “Sindikatës së Pavarur të Kontrollit të Transportit Ajror”, të cilët në mënyrë të vazhduar kanë përcjellë pranë institucioneve shtetërore, shqetësimin lidhur me vendimmarrjet e Këshillit Mbikqyrës të Shoqërisë “Albcontrol” sh.a, që...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” zotin Mehdi Bushati, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për kontributin dhe personalitetin e tij të gjithanshëm në sport dhe në jetë. Figurë e...