Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” historianin e shquar shqiptar dhe akademikun Marenglen Verli: “Në vlerësim të veprimtarisë së shquar në studimin dhe promovimin e historisë dhe kulturës sonë kombëtare, veçanërisht asaj të Kosovës dhe të trevave...

Gëzuar 85-vjetorin e lindjes Shenjtëria Juaj, Papa Françesku! Ky përvjetor jubilar, ju gjen si udhëheqësin shpirtëror të besimtarëve katolikë në të gjithë botën, shembull i frymëzimit të shpresës për një botë në paqe e begati ku mbizotërojnë vlerat, dashuria, dinjiteti njerëzor dhe vëllazëria midis besimeve e...

Shpreh shqetësimin e thellë për përshkallëzimin e përpjekjeve të Republikës Serbe të Bosnje dhe Hercegovinës për t'u tërhequr nga institucionet shtetërore dhe për të krijuar institucionet paralele të ushtrisë, gjykatave dhe sistemit tatimor. Iniciativa e ligjvënësve të Parlamentit të Republikës Serbe për të filluar punën për...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë sonte dhe përshëndeti ceremoninë e diplomimit, të studentëve të Kolegjit Universitar “Instituti Kanadez i Teknologjisë”, e cila përkon edhe me 10 vjetorin e themelimit të këtij Institucioni arsimor. Presidenti Meta në fjalën e tij përshëndetëse duke...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” tre ish-futbollistë të shquar shqiptarë të viteve 1980-të: Mbrojtësin e pakalueshëm të “17 Nëntorit”, zotin Antonin Naçi: “Me mirënjohje, për punën e palodhur...