Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot një delegacion të kryesisë së Organizatës Pan-Shqiptare “Vatra” të SHBA-së, të udhëhequr nga Kryetari i saj, zoti Elmi Berisha. Zoti Berisha e informoi Presidentin Meta, se qëllimi i vizitës së këtij delegacioni është që të përcjellë mbarëvajtjen e...

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, z. Tedi Blushi i pyetur sot nga mediat, lidhur me qëndrimet publike të Presidentit të Serbisë, z. Aleksandër Vuçiç për fushatën elektorale në Shqipëri, sondazhet dhe figurat publike, deklaroi: Më 25 prill 2021, Ndryshimi fiton mbi dy të tretat sipas të...

Vlorë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta përkujtoi betejën historike të Topanasë së 18 tetorit 1942 në Vlorë, duke vlerësuar me Dekoratën “Nderi i Kombit” katër heronjtë, të cilët dhanë jetën e tyre të re për lirinë dhe sovranitetin e Atdheut. Kreu i Shtetit nderoi...

Pyetje (Koçi nga A2CNN): Zoti Presidenti, si e komentoni ju kërkesën e Kryeministrit për një bashkëpunim, për një bashkëqeverisje midis Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike? Dhe në kuadër të mbrojtjes së të dhënave personale, a e ka zbuluar Presidenti “patronazhisten” e vet, e cila në...

Në kuadër të mbrojtjes të integritetit të zgjedhjeve të 25 prillit, nga çdo lloj manovre mafioze apo krimi zgjedhor, sot i jam drejtuar zyrtarisht organeve të drejtësisë dhe institucioneve përgjegjëse të shtetit shqiptar, për të hetuar për një skandal të radhës, që ka marrë fatkeqësisht...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi patriotin dhe figurën madhështore të Rilindjes Kombëtare Kostandin Kristoforidhin (pas vdekjes) me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”: “Për veprimtarinë e çmuar në rrugëtimin e Pavarësisë së Shqipërisë, promovimin e ideve të Rilindjes Kombëtare. Me veprën e tij...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” heroin Arjan Sala (pas vdekjes), i cili u vetësakrifikua për të shpëtuar jetët e punonjësve dhe kolegëve nga zjarri në “Casa Italia”. Kreu i Shtetit i akordoi Arjan Salës dekoratën e lartë me...