Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë në pritjen e organizuar sot nga Ambasadori i Italisë, Sh.T.Z. Fabrizio Bucci, ku përshëndeti festimet e 75-vjetorit të Republikës Italiane, si dhe ndoqi nga afër ekspozitën “Bashkimi i Dritës” të artistit të njohur shqiptar, Helidon Xhixha. Duke iu...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Dekoratën “Nderi i Kombit” trajnerin legjendar të volejbollit të “Dinamos” dhe Ekipit Kombëtar, z. Vangjel Koja, si dhe basketbollistin e shquar të “Partizanit” dhe të Ekipit Kombëtar, z. Muhamet Përmeti. Kreu i Shtetit i akordoi titullin e lartë...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot mjekë të dalluar të sportit shqiptar, me kontribute të çmuara në dobi të rritjes dhe përmirësimit të shëndetit të sportistëve cilësorë dhe zhvillimit të aftësive të tyre fizike. Kreu i Shtetit dekoroi...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mikpriti sot së bashku me Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Sh.T.Z. Jens Erik Grøndahl, përfaqësues të Qeverisë e të Kuvendit, drejtues të komuniteteve fetare, ambasadorë dhe diplomatë të akredituar në Tiranë, përfaqësues të institucioneve kushtetuese, të sipërmarrjes dhe medias...

Në kuadër të nismës “Artistët në Presidencë”, në Institucionin e Presidentit të Republikës u promovua sot ekspozita me piktura e aktivistes së shoqërisë civile dhe artistes pamore nga Librazhdi, Bardha Alimeta, e cila drejton shoqatën “Një grua ndryshe”. Pas fjalëve prezantuese të gazetarit Rexhep Polisi, të...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” peshëngritës të spikatur, me kontribute të rëndësishme për zhvillimin cilësor të këtij sporti në vendin tonë. Kreu i Shtetit dekoroi peshëngritësin e shquar, z. Vehap Xhindoli...

Presidenti i Republikës, SH. T. Z. Ilir Meta, njëkohësisht Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Shqipërisë, mori pjesë dhe përshëndeti veprimtarinë “Dita e Hapur në Tiranë”, që u zhvillua në kuadër të stërvitjes së përbashkët të NATO-s, “Defender Europe 21”. Duke iu drejtuar dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Diversitetit Kulturor, Dialogut dhe Zhvillimit zhvilloi një veprimtari me anëtarë dhe përfaqësues të disa prej pakicave kombëtare në Shqipëri. Presidenti Meta gjatë takimit me përfaqësuesit e pakicave kombëtare, u shpreh: “Jam...